giorti

poiisis

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΦΙΣΑ

ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΙΗΣΗΣ

Την Τρίτη, 21 Μαρτίου 2023, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης, πραγματοποιήθηκε γιορτή με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας και με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Στεργιάννη Κωνσταντίνα και την κ. Γοδόση Βενετία. Τα παιδιά εργάστηκαν με ιδιαίτερο ζήλο, συνέπεια και υπευθυνότητα και αυτή η προσπάθειά τους αποτελεί ηχηρή απόδειξη των εξαιρετικών δυνατοτήτων τους και της ευαισθησίας τους!

Η γιορτή αυτή ήταν μια αφορμή να δούμε την ποίηση με μια άλλη ματιά, όχι ως κάτι προορισμένο για τους λίγους και ακατανόητο για τους πολλούς αλλά ως κάτι προσιτό, που μας συντροφεύει σε όλες τις στιγμές της ζωής μας. Η ποίηση μας αποκαλύπτει τη χαρά των απλών πραγμάτων, κάνει πιο ήπιες και γλυκές τις στενοχώριες, μας ενθαρρύνει να ονειρευτούμε και να αγωνιστούμε, μας υπενθυμίζει αυτά που πραγματικά αξίζουν. Επομένως, ίσως δεν έχει τόση σημασία τελικά τι θέλει να πει ο ποιητής αλλά πώς μιλά το έργο του στον καθένα μας, τι εικόνες και συναισθήματα μας ξυπνά… Ας δώσουμε, λοιπόν, μια ευκαιρία στην ποίηση. Ίσως μέσα από τα έργα της να βρούμε νέους δρόμους, νέες διεξόδους, νέους στόχους.

Στη διοργάνωση της γιορτής ιδιαίτερη υπήρξε η συμβολή του κ. Ράλλη Χρήστου στη χορωδία και της κ. Κατσαβριά Φωτεινής, η οποία ήταν και η υπεύθυνη καθηγήτρια στη δράση τη σχετική με τη δημιουργία προσωπείων αρχαίου ελληνικού δράματος από τους μαθητές και τις μαθήτριες. Τα προσωπεία αυτά παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της γιορτής. Πολύ σημαντική, παράλληλα, υπήρξε η βοήθεια του κ. Παλερά Ανδρέα στον τομέα της τεχνικής υποστήριξης της γιορτής όπως και η φωτογράφιση, που επιμελήθηκε η κ.Δούμαρη Βασιλική.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας!