Έκθεση αποτίμησης του Ομίλου 100 ΧΡΟΝΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ – ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ

Ο Όμιλος λειτούργησε με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Κυρέζη Αθανάσιο και την κ. Πετρίδου Αμαλία. Συμμετείχαν οι μαθητές: από το Α2 Κελεσίδη Αναστασία, Κόνσουλα Δέσποινα, Λιακίδης Νικόλαος, Κύρκογλου Μαρίακαι από το Α3 Μπάρμπας Χρήστος, Νούκος Δημήτριος, Μελλίδης Χρήστος, Μηλικούδη Ευαγγελία, Μανουσίδη Αγγελική, Μανουσίδη Γλυκερία, Μπακαλίδου Τριανταφυλλένια. Ο χώρος συναντήσεων ήταν το σχολείο, κάθε Τετάρτη 14:20 – 16:00.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την τοπική ιστορία και τα έθιμα του τόπου, ενόψει της επετείου για την συμπλήρωση 100 χρόνων από την ίδρυση της Ν. Ορεστιάδας. Αρχικά αναζήτησαν πληροφορίες για την συνθήκη της Λοζάνης, μελέτησαν και επεξεργάστηκαν άρθρα και ιστορικές πηγές και μαρτυρίες που αφορούσαν την ανταλλαγή των πληθυσμών από την Αδριανούπολη και το Κάραγατς και εμβάθυναν ακόμη περισσότερο στην ιστορία μέσω της προβολής διαφόρων βίντεο για τις δύο αυτές αλησμόνητες πατρίδες.

Μεγάλο μέρος των συναντήσεών μας αφιερώθηκε στον σχεδιασμό της πόλης, ταπρώτα σπίτια, τα καταστήματα, την διάνοιξη δρόμων, τις συνθήκες ζωής μέσα από φωτογραφικό υλικό και πηγές.

Οι μαθητές συναντήθηκαν με τον Αρχιερατικό Επίτροπο Ορεστιάδας π. Βαρθολομαίο Αστεριάδη ο οποίος μας μίλησε για το όραμα της οργανωτικής επιτροπής «100 χρόνια Ν. Ορεστιάδα», της οποίας τυγχάνει αντιπρόεδρος, καθώς επίσης και για τις δράσεις που οργανώνονται ενόψει του σημαντικού εορτασμού των 100 χρόνων. Επίσης, αναζήτησαν και κατέγραψαν λαογραφικό υλικό όπως έθιμα, τραγούδια, παραμύθια, τοπικές φορεσιές.

Τέλος, την Δευτέρα, 15 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Μητροπολιτικό Ναό Αγ. Θεοδώρων Ν. Ορεστιάδας και στο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο, στην οποία συμμετείχαν τα παιδιά του Ομίλου, καθώς και κάποια άλλα που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για τη δράση.

1o Γυμνάσιο Ορεστιάδας

Σχολ. Έτος: 2022-2023

Εκπαιδευτικός Όμιλος 100 ΧΡΟΝΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ – ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κυρέζης Αθανάσιος, Πετρίδου Αμαλία

Συμμετέχουν οι μαθητές:

Α2

1.         Κελεσίδη Αναστασία

2.         Κόνσουλα Δέσποινα

3.         Λιακίδης Νικόλαος

4.         Κύρκογλου Μαρία

Α3

5.         Μπάρμπας Χρήστος

6.         Νούκος Δημήτριος

7.         Μελλίδης Χρήστος

8.         Μηλικούδη Ευαγγελία

9.         Μανουσίδη Αγγελική

10.       Μανουσίδη Γλυκερία

11.       Μπακαλίδου Τριανταφυλλένια

Με τον Όμιλο 100 ΧΡΟΝΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ – ΜΟΥΣΕΙΑΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ αποσκοπούμε αφενός στην γόνιμη επαφή των μαθητών μας με την ιστορία του τόπου μας, μέσω των ιστορικών πηγών, φωτογραφικού και μουσειακού υλικού και αφετέρου στην αναζήτηση πρωτότυπου λαογραφικού υλικού από τους τόπους καταγωγής των μαθητών. Είναι δύο επιδιώξεις με στενή συνάφεια, καθώς η ιστορική μνήμη και η διάσωση της παράδοσής μας διευκολύνουν τους μαθητές στην πληρέστερη και ακριβέστερη κατανόηση της ιστορικής τους καταγωγής και της λαογραφικής παράδοσης. Τέλος, καλούμενοι να συνεργαστούν στην αναζήτηση και επεξεργασία σχετικού υλικού, αναπτύσσουν συνεργατικές δεξιότητες.

ΣΤΟΧΟΙ :

• Καλλιέργεια ερευνητικού πνεύματος μέσα από την αναζήτηση και μελέτη ιστορικών πηγών.
  • Εξοικείωση με τον πλούτο και τη διαχρονικότητα της ελληνικής παράδοσης.
  • Καλλιέργεια σεβασμού μεταξύ των μελών της ομάδας.
  • Σφυρηλάτηση διαπροσωπικών σχέσεων και αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών.
  • Δημιουργία διαύλου επικοινωνίας με το πολιτισμό μας, καθώς οι μαθητές, μέσα από την διαδικασία αναζήτησης της σημασίας των λέξεων που καλούνται να χρησιμοποιήσουν, συνειδητοποιούν ότι αυτές είναι πολιτισμικά «χρωματισμένες» και άρρηκτα συνδεδεμένες με τα ήθη και έθιμα του κάθε τόπου, τον τρόπο σκέψης και ζωής, τις αρχές και αξίες των ανθρώπων.
  • Παροχή της δυνατότητας να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τον παραδοσιακό υλικό πολιτισμό.

Λειτουργία ομίλου:

Ημέρα: Τετάρτη

Ώρες: 14:20 – 16:00.

Προγραμματισμός: Επαφή των μαθητών με την τοπική ιστορία και τα έθιμα του τόπου, ενόψει της επετείου για την συμπλήρωση 100 χρόνων από την ίδρυση της Ν. Ορεστιάδας.

10 ώρες

Αναζήτηση της συνθήκης της Λοζάνης, μελέτη και επεξεργασία άρθρων και ιστορικών πηγών και μαρτυριών που αφορούσαν την ανταλλαγή των πληθυσμών από την Αδριανούπολη και το Κάραγατς.

Προβολή βίντεο για τις δύο αυτές αλησμόνητες πατρίδες.

12 ώρες

Περίοδος εγκατάστασης

Σχεδιασμός της πόλης, πρώτα σπίτια, καταστήματα, διάνοιξη δρόμων, συνθήκες ζωής μέσα από φωτογραφικό υλικό και πηγές.

Συνάντηση με τον Αρχιερατικό Επίτροπο Ορεστιάδας π. Βαρθολομαίο Αστεριάδη να μας μιλήσει για το όραμα της οργανωτικής επιτροπής «100 χρόνια Ν. Ορεστιάδα», της οποίας τυγχάνει αντιπρόεδρος καθώς επίσης και για τις δράσεις που οργανώνονται ενόψει του σημαντικού εορτασμού των 100 χρόνων.

12 ώρες

Λαογραφία
Αναζήτηση λαογραφικού υλικού (έθιμα, τραγούδια, παραμύθια, τοπικές φορεσιές).

2 ώρες

Εκπαιδευτική επίσκεψη την 15η Μαΐου στον Μητροπολιτικό Ναό Αγ. Θεοδώρων Ν. Ορεστιάδας και στο Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο.