Όμιλος Πεζοπορία – Περιβαλλοντικά μονοπάτια

Ο όμιλος αυτός λειτούργησε με υπεύθυνο καθηγητή τον Παλερά Ανδρέα και συμμετέχοντα τον Ζουπίδη Στέφανο. Συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες της τρίτης Γυμνασίου του σχολείου: Αγγελούδη Δήμητρα – Αγάπη, Αγούδη Ανδρεάνα, Δερμεντζή Κωνσταντίνα, Ηλιόπουλος Ευάγγελος, Μαρουλίδη Μαρία, Μηλιώτης Γεώργιος, Νικηφοράκη Αλεξάνδρα, Παλλίδη Κωνσταντίνα, Παπαδημητρίου Μαρία, Παππάς Απόστολος, Πετρίδου Μαρία – Ειρήνη και Ραδιόγλου Αιμιλία. Ο χώρος των συναντήσεων ήταν το σχολείο, κάθε Πέμπτη 14:15 με 16:15.

Στόχος του ομίλου ήταν οι μαθητές να εξοικιωθούν με τους κανόνες ασφαλούς πεζοπορίας τόσο στο αστικό όσο και στο φυσικό περιβάλλον και να γνωρίσουν το άθλημα του αγωνιστικού προσανατολισμού (Orienteering). Στα πλαίσια του ομίλου γνώρισαν τη χρήση της πυξίδας τόσο της μαγνητικής όσο και της ηλεκτρονικής. Έμαθαν όλοι να αξιοποιούν τα ψηφιακά εργαλεία και να μπορούν να ακολουθούν οδηγίες προσανατολισμού.

Οι μαθητές εξασκήθηκαν στο Orienteering με παιχνίδι που είχε δημιουργηθεί τα παλαιότερα έτη από μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου. Μέσω του παιχνιδιού γνώρισαν και τα δένδρα της αυλής. Τέλος, σε συνδυασμό με την περιβαλλοντική ομάδα, οι μαθητές του ομίλου εφάρμοσαν στο πεδίο όσα είχαν γνωρίσει για την πεζοπορία και τον προσανατολισμό.