Όμιλος Λογοτεχνίας- Φιλαναγνωσίας: «Ταξιδεύοντας στον κόσμο της Άλκης Ζέη και της Ζωρζ Σαρή»

Τη φετινή χρονιά στα πλαίσια της λειτουργίας των Εκπαιδευτικών Ομίλων δημιουργήθηκε ο Όμιλος Λογοτεχνίας-Φιλαναγνωσίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μαλιακούδη Χρυσή και συμμετέχουσα την καθηγήτρια κ. Πανταζή Βασιλική. Στον Όμιλο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου, και συγκεκριμένα των τμημάτων Α1, Α4 και Β4.

Στόχος του Ομίλου ήταν να έρθουν οι μαθητές και οι μαθήτριες σε επαφή με την εφηβική λογοτεχνία και να καλλιεργηθεί η αναγνωστική απόλαυσή τους. Για το σκοπό αυτό επιλέχτηκαν αντιπροσωπευτικά έργα δύο κορυφαίων Ελληνίδων συγγραφέων, της Άλκης Ζέη και της Ζωρζ Σαρή και συγκεκριμένα τα βιβλία ««Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της», «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου» και το «Ε.Π.».

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων του Ομίλου οι μαθητές διάβαζαν αποσπάσματα από τα βιβλία και στη συνέχεια συζητούσαν θέματα που τους προβλημάτιζαν ή κέντριζαν το ενδιαφέρον τους συσχετίζοντάς τα και με τη σημερινή εποχή. Επίσης, ζωγράφιζαν εικόνες εμπνευσμένες από το περιεχόμενο των βιβλίων.

Ο Όμιλος πραγματοποίησε μία σειρά από δράσεις. Αρχικά οι μαθητές κατασκεύασαν δύο κολάζ με τις σκέψεις τους για τη σημασία της φιλαναγνωσίας και διάφορες ζωγραφιές τους. Στη συνέχεια συμμετείχαν στον 12ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που διοργανώθηκε από τις εκδόσεις Μεταίχμιο με τίτλο: «Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της». Επιπλέον οι μαθητές δημιούργησαν μία Δανειστική Βιβλιοθήκη με έργα της εφηβικής λογοτεχνίας και καλλώπισαν τον χώρο όπου βρίσκεται η Βιβλιοθήκη με τα κολάζ και τις ζωγραφιές τους. Ακολούθως στις 8 Μαΐου επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Ορεστιάδας, όπου ενημερώθηκαν για τις συλλογές των βιβλίων, τον ρόλο και την λειτουργία της Βιβλιοθήκης αλλά και για τον τρόπο δανεισμού, επιστροφών και κρατήσεων των βιβλίων.

Στο τέλος της δράσης του Ομίλου και ως επιστέγασμά της, πραγματοποιήθηκε στις 23 Μαΐου στο χώρο του Γυμναστηρίου μία εκδήλωση όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου παρουσίασαν στους συμμαθητές τους και στους καλεσμένους του σχολείου τις δραστηριότητες του Ομίλου. Στα πλαίσια της εκδήλωσης είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον κ. Κωνσταντίνο Μπέη που ανήκει στο δυναμικό του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για τη σημασία της φιλαναγνωσίας.

IMG 20230518 131852

IMG 20230518 131933IMG 20230518 131948IMG 20230518 131956IMG 20230518 132007