Στα πλαίσια δράσης του Ομίλου Γλώσσας και Δημιουργικής Γραφής, την Πέμπτη, 25 Μαΐου, επικοινωνήσαμε διαδικτυακά με μια νέα ποιήτρια, την κ. Κατσιαβριά Κωνσταντίνα, έργο της οποίας αναγνώστηκε στη Γιορτή Ποίησης που πραγματοποιήθηκε από τον Όμιλο τον Μάρτιο. Στόχος της συνάντησης αυτής ήταν η θέαση της ποίησης αυτή τη φορά όχι μόνο ως ολοκληρωμένου έργου – με την ανάγνωση ποιημάτων – αλλά και ως μιας δημιουργικής διαδικασίας. Κι αυτή είναι μια πλευρά της ποίησης που μόνο μια δημιουργός μπορούσε να «φωτίσει». Η ποιήτρια μίλησε με ρέοντα και ειλικρινή λόγο στους μαθητές και τις μαθήτριες του ομίλου - αλλά και άλλους μαθητές που δήλωσαν ότι επιθυμούν να συμμετέχουν στη δράση - για την ποιητική τέχνη και τον τρόπο που η ίδια βιώνει την ποιητική συγγραφή. Ακολούθησε διάλογος με τα παιδιά, στη διάρκεια του οποίου η κ. Κατσιαβριά τούς έθεσε ερωτήσεις για την επαφή που έχουν με την ποίηση και απάντησε σε ερωτήματά τους για τις πηγές έμπνευσης, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κατά τη συγγραφή και τους τρόπους που τις υπερβαίνει, καθώς και τη μελοποίηση ποιημάτων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στη δράση δήλωσαν ότι ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία και θα επιθυμούσαν να επαναληφθεί. Δόθηκε, λοιπόν, ένα ακόμη ουσιαστικό ερέθισμα στους μαθητές και τις μαθήτριές μας να προσεγγίσουν με αγάπη την ποίηση είτε ως δημιουργοί είτε ως αναγνώστες.

Ευχαριστούμε θερμά την Κ. Κατσιαβριά Κωνσταντίνα για την ενθουσιώδη ανταπόκρισή της στο κάλεσμά μας και την πολύτιμη συμβολή της στην προσπάθειά μας να φέρουμε την ποίηση κοντά στα παιδιά μας. Της ευχόμαστε ολόψυχα υγεία και καλή συνέχεια στη δημιουργική της πορεία!

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Γοδόση Βενετία, Κατσιαβριά Φωτεινή, Στεργιάννη Κωνσταντίνα.

f1f2f3