Την Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022, 46 μαθητές/τριες από τα τμήματα Γ1 και Γ3 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου στην Ορεστιάδα, στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας. Συνοδοί καθηγητές ήταν ο υποδιευθυντής του σχολείου κ. Ζουπίδης Στέφανος, ο κ. Παλεράς Ανδρέας και η κ. Δούμαρη Βασιλική. Τους/τις μαθητές/τριες υποδέχθηκε και καλωσόρισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Γεωπονίας & Δασολογίας ΔΠΘ στην Ορεστιάδα, κ. Γαλατσίδας Σπύρος. Ακολούθησε ξενάγηση στα εργαστήρια του Τμήματος Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων και έγινε παρουσίαση του τεχνολογικού τους εξοπλισμού. Στο τέλος, έγινε μία ενημέρωση για το πρόγραμμα σπουδών των δύο πανεπιστημιακών τμημάτων που εδρεύουν στην Ορεστιάδα και τις επαγγελματικές τους προοπτικές. Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν από την εμπειρία τους και μάλιστα κάποιοι/ες δήλωσαν ότι θα επιστρέψουν … το 2026 ως φοιτητές/τριες.

ΔΠΘ1

ΔΠΘ2