Εκπαιδευτικός όμιλος Ραδιόφωνο –Podcast

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 λειτούργησε στο σχολείο ο εκπαιδευτικός όμιλος «Ραδιόφωνο –Podcast», με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Μπαντούδη Φωτεινή και συμμετέχοντα καθηγητή τον κ.Παλερά Ανδρέα. Συμμετείχαν οι μαθητές: Αθανασιάδης Χρήστος, Βλασακίδης Αθανάσιος, Θεοδοσίου Βασιλική, Μπακούρα Αιμιλία, Παλερά Ειρήνη, Παλλίδη Κωνσταντίνα, Παπαδόπουλος Ιωάννης, Παρασκευόπουλος Στέργιος, Πετρίδου Ιωαάννα, Πίκη Βασιλική και Ποντορόπουλος Νικόλαος.

Οι συναντήσεις πραγματοποιήθηκαν κάθε Τετάρτη 14.15-16.00 και στόχος ήταν η εξοικείωση των μαθητών με τα αρχεία τύπου podcast και η παραγωγή του δικού τους αρχείου. Αρχικά, ακούσαμε ραδιοφωνικές συνεντεύξεις και, έπειτα, καταγράψαμε και αξιολογήσαμε τα χαρακτηριστικά αυτού του κειμενικού είδους. Στη συνέχεια εργαστήκαμε σε ομάδες, προετοιμάσαμε και δημιουργήσαμε το δικό μας podcast με τίτλο: ''το άθλημα του Taekwondo' (1gym-orest.evr.sch.gr/p/images/Taekwondo.mp3). Στο podcast περιλαμβάνονται συνεντεύξεις από καταξιωμένους αθλητές και προπονητές του αθλήματος του Taekwondo, αλλά και από συμμαθητές των παιδιών με διακρίσεις στο άθλημα.

Τέλος, πήραμε μέρος στον «Διαγωνισμό Τραγουδιού και Ραδιοφωνικού μηνύματος» του EuropeanSchoolRadio με τον τίτλο «Κάν΄το ν΄ακουστεί 2023», με θέμα για την τρέχουσα χρονιά «Η Νέα Γενιά για την Ειρήνη 2023». Οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους ραδιοφωνικό σποτάκι με τίτλο «Γιατί γιαγιά;» και έστειλαν το δικό τους μήνυμα για τον παραλογισμό του πολέμου.