Το πνεύμα των Χριστουγέννων έλαμψε φωτεινά στο 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας, φέρνοντας την αγάπη και την εορταστική διάθεση στο επίκεντρο της κοινότητας. Η σχολική γιορτή που διοργανώθηκε ήταν μία υπέροχη εμπειρία για μαθητές, καθηγητές, αλλά και γονείς, που ενώθηκαν σε έναν χώρο γεμάτο χαρά και ελπίδα.

Η γιορτή ξεκίνησε με τα παραδοσιακά κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, που αντήχησαν στο σχολείο μας και μας ταξίδεψαν σε πολλές γωνιές της ελληνικής επικράτειας. Οι μαθητές της χορωδίας μας εντυπωσίασαν με τις φωνές τους, ερμηνεύοντας χριστουγεννιάτικα τραγούδια που γέμισαν την αίθουσα με γιορτινές μελωδίες.

Ακολούθησαν δράσεις που ξεχώρισαν για την πρωτοτυπία και τη δημιουργικότητά τους. Χορευτικά από τους μαθητές μας προσέφεραν μια εκρηκτική ενέργεια και ζωντάνια, ενώ η μουσική συναυλία που ακολούθησε, ήταν μια πραγματική γιορτή για τα αυτιά και τις καρδιές όλων.

Το αποκορύφωμα της βραδιάς ήταν το Bazaar, το οποίο είχε ετοιμαστεί με μεγάλη αγάπη και φροντίδα από τις καθηγήτριες μας και τους μαθητές του ομίλου "Art in Action". Χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια, κάθε ένα μοναδικό και φτιαγμένο με ιδιαίτερη προσοχή, έκλεψαν τις εντυπώσεις και συνέβαλαν στη δημιουργία μιας ζεστής και φιλικής ατμόσφαιρας. Τα έσοδα από το bazaar θα δοθούν στην τράπεζα αγάπης, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση αλληλεγγύης και κοινωνικής ευθύνης που χαρακτηρίζει το σχολείο μας.

Συνολικά, η Χριστουγεννιάτικη γιορτή και το Bazaar ήταν μια αληθινή επιτυχία, δείχνοντας τη δύναμη της κοινότητας όταν ενώνεται για έναν κοινό σκοπό. Ήταν μια μέρα γεμάτη χαμόγελα, χαρά και ζεστασιά, μια πραγματική γιορτή που θα μείνει αξέχαστη στις καρδιές όλων όσων παρευρέθηκαν

Υπεύθυνες Καθηγήτριες :
Γιαρμά Ελένη
Καλιακάτσου Πολυξένη
Καρτερολιώτη Χρυσαυγή
Κατσιαβριά Φωτεινή
Μακρίδου Ευαγγελία
Μαργαρίτη Πολυξένη
Πανταζή Βασιλική
Ταμπάκα Ελένη
Τζανόγλου Μαρία
Χατζηιωαννίδου Αναστασία

419452455 1083779866375003 3270995115892652154 n

Bûche de Noël

Bûche de NoëlΟ σοκολατένιος κορμός που μιλάει Γαλλικά και έφερε τα Χριστούγεννα στο σχολείο μας !!

Οι μαθητές της Α’ τάξης των γαλλικών του γυμνασίου μας ,στα πλαίσια της εορτής των Χριστουγέννων, ήρθαν σε επαφή με την γαλλική κουλτούρα, τον πολιτισμό και τις   γαστρονομικές απολαύσεις ,μέσα από το έθιμο του «Bûche de Noël».

Στη Γαλλίαη κυρία του σπιτιού, κάθε Παραμονή φτιάχνει με πολύμεράκι τοΧριστουγεννιάτικο Κορμό(BûcheDeNoël), ένα παραδοσιακό, σοκολατένιο κέικ σε σχήμα κούτσουρου, διακοσμημένο με διάφορα ζαχαρωτά, το οποίο αποτελεί αναμφίβολα, την κορύφωση του ρεβεγιόν!

Με τους μαθητές της τάξης εργαστήκαμε πάνω σε αυτή τη γαστρονομική παράδοση των Γάλλων που οι ρίζες της ξεκινούν από πολύ παλιά ,μέσα από παρουσιάσεις ,βίντεο.

Έπειτα μαθητής της τάξης έφερε στην ομάδα μας το γλυκό φτιαγμένο με τη βοήθεια των γονέων ,και φυσικά το γευτήκανε οι μαθητές με περισσή χαρά .Δεν παρέλειψαν φυσικά να προσφέρουν και στο Διευθυντή του σχολείου μας κομμάτι του γλυκού ,ευχόμενοι στα γαλλικά «Joyeux Noël, bonne année»!!!