Ακολουθώντας το πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος της Γεωγραφίας Α Γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε Project με θέμα "Μελετώντας μια ήπειρο". Οι μαθητές υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας Ζέρβα Δήμητρας δημιούργησαν ομαδικές εργασίες για τις 5 ηπείρους, οι οποίες οργανώθηκαν στο ακόλουθο συλλογικό έργο.

Με σκοπό την οργανωμένη μελέτη των ευρωπαϊκών χωρών καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους, οι μαθητές του τμήματος Β2 οργανώθηκαν σε ομάδες και συνέλεξαν πληροφορίες για χώρες σε συγκεκριμένες περιοχές της Ευρώπης. Στο τέλος του έτους οργάνωσαν τις πληροφορίες σε ομαδικές εργασίες, οι οποίες συμπεριλήφθηκαν σε ένα συλλογικό έργο υπό την επιμέλεια της υπεύθυνης καθηγήτριας, Ζέρβα Δήμητρας.

Με αφορμή την διερεύνηση του Περιοδικού Πίνακα των χημικών στοιχείων στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών της Χημείας Γ Γυμνασίου, οι μαθητές δημιούργησαν βιβλιογραφικές ατομικές εργασίες. Οι εργασίες αυτές, με άκρως επιστημονικό περιεχόμενο, οργανώθηκαν σε ένα συλλογικό έργο από την υπεύθυνη καθηγήτρια, Ζέρβα Δήμητρα.