Επίσκεψη στη Μπάρα Πενταλόφου

Την Τρίτη στις 9 Μαΐου 2023, συνδυάζοντας το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Οι ρίζες μας μέσα από τα μονοπάτια της Ιστορίας: 100 χρόνια Ορεστιάδα», και την ενότητα “Οι οργανισμοί στο περιβάλλον τους” της Βιολογίας, μαθητές της Γ ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το δάσος Μπάρας στον Πεντάλοφο. Ο πρόεδρος του περιπατητικού συλλόγου «Δρυμός», κ. Διαμαντής Διαμαντόπουλος, εμπλούτισε υπέροχα την πεζοπορία στο δάσος με γνώσεις για το περιβάλλον και την τοπική ιστορία. Επιπλέον, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο καταφύγιο Μπάρας και, με την πολύτιμη παρουσία του κ. Χρήστου Τσελεμπή, απόλαυσαν όμορφες στιγμές φιλοξενίας με φαγητό, μουσική και χορό. Οι μαθητές και μαθήτριες επέδειξαν το ενδιαφέρον και τον σεβασμό που ταιριάζει στο φυσικό περιβάλλον και με τη στάση τους έκαναν περήφανους τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστίες και ευχές για όλους

1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας

Στέφανος Ζουπίδης, Φωτεινή Μπαντούδη,