Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022, εαρινή ισημερία και ώρα 12:22, οι μαθήτριες/τές από δύο τμήματα (Β2 και Β4) του 1ου Γυμνασίου Ορεστιάδας, συμμετείχαν στο «Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της περιμέτρου της Γης», που πραγματοποιήθηκε από τον σπουδαίο μαθηματικό τον 3ο αι. π.Χ. Ο Ερατοσθένης χρησιμοποίησε ως μόνα εργαλεία μια ράβδο, βηματιστές της εποχής (άτομα με σταθερό βήμα που χρησιμοποιούνταν για τη μέτρηση αποστάσεων), βασικές αρχές της τριγωνομετρίας και καθαρή σκέψη. Συντονιστές του πειράματος του 1ου Γυμνασίου Ορεστιάδας ήταν τέσσερις εκπαιδευτικοί του σχολείου, ο κος Παλεράς Ανδρέας (Βιολόγος), η κα Χότουμαν Μάρθα (Φυσικός), ο κος Μυρίσσσας Ιωάννης (βιολόγος) και η κα Ιφόγλου Άννα (Χημικός). Η μέθοδός αυτή εφαρμόζεται έως και σήμερα κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας, ώστε οι μαθητές χρησιμοποιώντας βασικά στοιχεία τριγωνομετρίας να υπολογίζουν την περιφέρεια του πλανήτη μας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή τους στη συγκεκριμένη δράση!

Φωτογραφικό υλικό